Bóle stawów – przyczyny, objawy

0
1052

Ból stawów to objaw charakteryzujący się bólem stawów. Tak więc ból, banalny z wyglądu i często doświadczany przez bardzo wielu ludzi, może ukryć, ale problemy zdrowotne są poważne.

Wbrew opinii ogólnie bolesnych stawów nie należy być specyficznym tylko w wieku trzech lat. Mogą również wpływać na dorosłych i młodych, ale także na dzieci. Dla tego diaganostica są i mogą być trudne, ponieważ ból może dotyczyć samego stawu lub struktur, z którymi się styka – ścięgien, więzadeł, kości, nerwów lub mięśni.

Charakter zapalny, urazowy, reaktywny, a nawet zakaźny, stan ten może być zlokalizowany na poziomie dowolnych stawów ciała: majowych małych stawów stóp lub dłoni, kostek, kolan, bioder, ramion, łokci, ciosów, żuchwy , kręgosłup itp.

Stawy tworzyły połączenie między kośćmi, zapewniają wsparcie i pozwalają wprawić organizm w ruch. Ból występujący na tym poziomie, który może mieć różną intensywność, od bardzo lekkiego do bardzo agresywnego, może powodować bardzo duże problemy. Czas trwania objawów waha się od kilku dni (ostry ból stawów) do kilku tygodni lub nawet miesięcy (przewlekły ból stawów).

Równomierne i bolesne światło ma zdolność wpływania na jakość życia i codziennych czynności. Z tego powodu poddawane jest badaniu lekarskiemu w maju w krótkim czasie od pojawienia się objawów.

Bóle stawów a zapalenie stawów: jaka jest różnica?

Różne organizacje medyczne używają tych dwóch terminów zamiennie, aby zdefiniować dowolny rodzaj bólu stawów. Na przykład powiedziano nam, że „ból stawów nazywa się zapaleniem stawów lub bólem stawów”. Rodzaj i amerykański Institute National of Health stwierdza, że ​​bóle stawów to alternatywa dla bolących stawów lub zapalenia stawów.

Z tym wszystkim, nawet i autorytety w tej dziedzinie dokonują wystarczającego rozróżnienia między zapaleniem stawów a bólem stawów, w tym sensie, że ostatecznie definiuje ból stawów bez zapalenia! Lub często stan zapalny jest objawem, używa terminu artretyzmu. 

Jak rozpoznać ten stan

Termin bóle stawów pochodzi z języka greckiego: Arthro (staw) + algos (ból). Głównym objawem jest zatem ból stawów, który można opisać jako ostry lub tępy, pulsujący, kłujący, a nawet uczucie pieczenia. Ma różną intensywność i albo zaczyna się nagle i intensywnie, albo stopniowo zwiększa intensywność.

Oprócz samego bólu osoby dotknięte chorobą mogą odczuwać swędzenie, pieczenie lub mrowienie, ciepło, sztywność, łaskotanie lub inne nienaturalne uczucie. W przypadku, gdy dotknięta chorobą zaczyna krwawić, ból staje się nie do zniesienia, staw nagle zaczyna się deformować lub pojawia się gorączka wolna od przeziębienia, bóle stawów mogą być u niej tak poważne, że wymagają natychmiastowej opieki pielęgniarskiej.

Prezentacja majowa powyżej, z wyjątkiem gorączki, wszystkie objawy są prawdopodobnie miejscowe. Istnieje jednak szereg ogólnych objawów, a także spadek masy ciała, nagły i pozornie nieuzasadniony; stan ogólny zły; trwałe zmęczenie; dreszcze itp.

Nie w ostatnim rzędzie, wtedy bóle stawów są spowodowane zaburzeniem konkretnym, mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, złagodzenie oczu – w szczególności zapalenie spojówek, zmiany na błonie śluzowej lub skórnej – wysypka, chłonka, wrzody itp. A nawet objawy oddawanie moczu.

Wszystko to jest jednak uważane za objawy z oddali, skutki jakiejś choroby ogólnoustrojowej. W przypadku patologii wieloukładowej, prawdziwa przyczyna bólu stawów może być trudniejsza do zidentyfikowania.

Z jakich przyczyn objawia się bóle stawów

O tym, jak staw jest bóle stawów, zarówno na temat ich liczby, jak i ich przyczyn. Osoby starsze mogą cierpieć na bóle stawów spowodowane dną moczanową lub przyczyną choroby zwyrodnieniowej.

Dorośli Młodzi ludzie często borykają się z przyczynami autoimmunologicznymi lub reaktywnymi w czasie, gdy nastolatki i dzieci mają, co zaskakujące, bóle spowodowane reumatyzmem stawów lub różnymi urazami.

Według statystyk około jedna trzecia dorosłej populacji cierpi na bóle stawów. W maju często występują bóle kolana, po których następuje ból ramion i bioder.

Przyczyny bólu stawów są liczne:

 • zapalenie kaletki, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteomalacja, zapalenie kości i szpiku, reaktywne zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, septyczne zapalenie stawów
 • złamania kości, zwichnięcia stawów, skręcenia, zapalenie ścięgien, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • martwica jałowa, fibromialgia, dna, hemochromatoza, schorzenia tarczycy – w szczególności niedoczynność tarczycy, krzywica, sarkoidoza
 • choroba jak: rak kości, zespół bólu regionalnego, białaczka, toczeń, choroba z Lyme Paget

Jeden aspekt szczególnie ważny w rozdziale powoduje bóle stawów, jest to reaktywne zapalenie stawów. Objawia się to bólem stawów wywołanym przez chorobę zupełnie inaczej. Niektóre choroby układu pokarmowego i jelit, zakaźne zapalenie jelita krętego lub wrzodziejące zapalenie jelita krętego może powodować i bóle stawów.

Sposób, w jaki może się to zdarzyć oraz w przypadku zakażenia chlamydiami, które nieleczone mogą wywołać zespół Reitera z towarzyszącym obrzękiem i bólem stawów. Choroby autoimmunologiczne, łuszczyca, zespół Behceta należą do tej samej kategorii.

Powszechne przyczyny z maja pozostają jednak:

 • zapalenie stawów – zapalenie stawów z towarzyszącym miejscowym bólem,
 • miejscowe urazy – złamania, zwichnięcia, skurcze lub zerwania chrząstki i ścięgien, uderzenia w kończyny itp.,
 • infekcje – wirusowe lub bakteryjne; Gdy infekcja przeniknie do organizmu, może rozprzestrzeniać się i uszkadzać stawy,
 • nadwaga – 66% dorosłych Amerykanów rozpoznaje artretyzm przez lekarza ma nadwagę lub otyłość,

Diagnostyka różnicowa

Gdy ból zostanie zlokalizowany w jednym lub wielu stawach, konieczne jest podanie szeregu innych informacji. Rozpoznanie różnicowe ustala się na podstawie:

 • podczas manifestacji objawów
 • obecność lub brak zapalenia
 • dotknięty staw
 • objawy ogólnoustrojowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here