Mam wysokie ciśnienie krwi. Co mogę zrobić?

0
829

Ciśnienie krwi to ciśnienie wywierane na krew podczas ćwiczeń wykonywanych na ścianie tętnicy i składa się z dwóch składników, z których druga wartość, gdy są mierzone.

Skurczowe ciśnienie krwi wywierane, gdy serce kurczy się, aby krew przepływała po całym ciele; rozkurczowe, ciśnienie wywierane, gdy serce rozluźnia się w celu odebrania krwi;

Optymalne ciśnienie tętnicze to napięcie, które zawiera się pomiędzy wartościami 120/80 mmHg. Ciśnienie krwi jest parametrem stabilnym, różniącym się zarówno pod względem fizjologicznym, jak i patologicznym.

Fizjologicznie najważniejsze różnice są związane z wiekiem, płcią, pozycją ciała, indywidualną talią, harmonogramem posiłków, stanem psychicznym i wysiłkiem fizycznym. Wartości pokazywane i wahania ciśnienia krwi dobowe i sezonowe, letnie wartości są niższe w maju niż zimą, aw nocy odnotowuje się najniższe wartości z maja.

Jak prawidłowo mierzy się ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest mierzone na obu ramionach, a jeśli są różnice, będzie mierzone na ramieniu z wyższym ciśnieniem krwi. Napięcie mierzono w milimetrach słupa rtęci, a wysokie ciśnienie krwi mierzono za pomocą tonometru.

Poprawne napięcie potrzebuje kilku minut, aby uzyskać rozstrzygającą wartość i może powtarzać pomiar co 15 minut. Skurczowe ciśnienie krwi jest związane z ciśnieniem rozkurczowym, ale także z innymi wartościami ciśnienia. Jeśli mamy podwyższone ciśnienie krwi, mówimy o chorobie serca. Dodatkowo osobom z cukrzycą, starszym, z żylakami zaleca się pomiar ortostatyczny i ciśnienia krwi (w stopach).

Ciśnienie krwi jest mierzone zarówno w biurze, jak iw domu, ponieważ nie może mieć znaczących różnic między dwoma środowiskami pomiaru. Ciśnienie krwi powinno być mierzone rutynowo w każdym wieku.

Jaki jest związek między ciśnieniem krwi a chorobami układu krążenia?

Ciśnienie krwi zależy od funkcji pompującej serca i elastyczności naczyń krwionośnych. Odchylenia od wartości ciśnienia tętniczego od prawidłowych są same w sobie chorobami układu krążenia. Wysokie ciśnienie krwi jest najczęstszą chorobą sercowo-naczyniową i ważnym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Nazywany zabójczo cichym, może pozostawać bezobjawowy do czasu wystąpienia powikłań.

Powikłania te mogą płonąć zarówno w sercu, co może powodować zawał mięśnia sercowego, migotanie przedsionków i inne zaburzenia rytmu, zastoinową niewydolność serca, jak i do naczyń krwionośnych, powodując zaburzenia widzenia, zaburzenia funkcji poznawczych, udar, tętniaki, przewlekłą niewydolność nerek, zaburzenia chodzenia przez zaburzenia krążenia obwodowego.

Ponadto ryzyko zgrubienia naczyń krwionośnych jest w obu przypadkach większe, ponieważ wartości BP utrzymują wysokie wartości przez długi czas. Z powodu tych komplikacji wysokie ciśnienie krwi powinno być diagnozowane częściej na wczesnych etapach.

Jakie są czynniki ryzyka?

Nawet jeśli choroby serca mają dobrze zaznaczony komponent genetyczny, tak że można go wykryć tylko podczas wizyt u lekarza specjalisty rezydenta, istnieje wiele innych przyczyn, które można kontrolować i które są związane z zewnętrznymi.

Czynniki te to: otyłość, sedentaraismul, stres oksydacyjny, nadużywanie alkoholu, palenie, nadmierne picie soli. Warto też wiedzieć, że ciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem i w maju często wzrasta po 60 roku życia. Kobiety są najmniej dotknięte menopauzą, mężczyźni często w wieku około 40 lat.

Jak ważny jest styl życia?

Niezbędna jest zmiana stylu życia. Może zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi, może obniżać wartości u pacjentów z nadciśnieniem, może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwnadciśnieniowe i kontroluje liczbę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Maj to ważne, aby rzucić palenie. Palenie prowadzi do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia krwi i częstości akcji serca poprzez wydzielanie katecholamin. Biorąc to wszystko pod uwagę, majową korzyść z rzucenia palenia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych zawału mięśnia sercowego i udaru sercowo-naczyniowego.

Równie ważne jest spożywanie alkoholu. Spożycie alkoholu w nadmiarze wiąże się ze skutecznym lekiem i niewielkim ryzykiem może spowodować duży udar mózgu to 10 do 20 g etanolu u kobiet i 20-30 g u mężczyzn. Jednocześnie zmniejszenie ilości soli poniżej 5 g determinuje średnie obniżenie wartości ciśnienia tętniczego o 4-5 mmHg.

Nie zapominaj o otyłości

Nadwaga brzuszna lub stanowa związana jest z występowaniem innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego: cukrzycy, dyslipidemii aterogennej, nadciśnienia tętniczego, procesów prozapalnych i prozakrzepowych, zespołu bezdechu. Skutki są i na stawie i miejscu zmiany zwyrodnieniowe stawów, przepuklina dysku, która ogranicza ruch, sprzyja siedzącemu trybowi życia, w wyniku czego następuje wzrost masy ciała. Tworzy cykl kołowy, który można zatrzymać poprzez zwrócenie uwagi na utrzymanie optymalnej wagi parametrów.

Kiedy ciśnienie krwi osiąga poziom wyższy niż wartości uważane za normalne, mówimy o nadciśnieniu. Nie należy lekceważyć tej patologii, ponieważ poza kontrolą z czasem może wpłynąć na serce, mózg, nerki i oczy.

Często bezobjawowe, nadciśnienie należy do kategorii poważnych chorób maja. Aby zmniejszyć ryzyko i poprawić jakość życia, konieczne jest, abyśmy zwrócili uwagę na środki zapobiegawcze opisane wyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here